Страница 1 от 1

Отново за необжалваемостта на конкурс по КТ

МнениеПубликувано на: 04 Юли 2019, 13:06
от xaoc1973
Безспорно е, че съдебната практика у нас гласи, че резултатите от конкурс по КТ са необжалваеми от некласиран или недопуснат участник.
Но това води до обезсмисляне на конкурса, защото работодателят може да назначи когото си поиска.
Нарушава се и чл. 120 ал. 2 КРБ, защото не е изрично забранено обжалването в случая (е, има един абзац в КТ, гласящ, че решението на работодателя е окончателно, но не е вписано, че е необжалваемо по съдебен ред; тоест, звучи като окончателен административен акт - ИАА).

Когато конкурсът е проведен експертно, няма за какво да се закачи ощетеният. Но, напоследък интелектуалното ниво на администраторите рязко спадна и започна провеждането на конкурси по КТ с огромни закононарушения - непубликуване на обяви; изискване на документи, несъотносими за длъжността; нарушения на императивни разпоредби на специалните закони, касаещи длъжността и др.
Всичко това фрапиращо дразни, особено когато работодателят ти каже в лицето, че има нарушения, ама е необжалваемо и се усмихне мило ... гадно е, а като това е кмет на община - още повече ...

В тази връзка смея да попитам сведущите - ИМА ЛИ НЯКАКЪВ НАЧИН ЗА ОБЖАЛВАНЕ НА КОНКУРС ПРИ ОСОБЕНО ДРАСТИЧНИ ЗАКОНОНАРУШЕНИЯ, КАТО ГОРЕОПИСАНИТЕ?

Re: Отново за необжалваемостта на конкурс по КТ

МнениеПубликувано на: 19 Юли 2019, 13:50
от Pause
Смисъла и назначенията в администрацията чрез конкурси, е да бъдат основани на знанията на кандидатите. Така се цели да бъде назначен кандидат, който е най-подгогвен за съответната длъжност.
Кмета не е само кмет, но и работодател и разполага с управленска -разпоредителна власт част от работодателската. Затова ако иска да има ефективна и компетентна администрация не трябва да допуска субективизъм, който да пречи за постигане на предвиденатата цел. Обжалване на резултатите е недопустимо от съдебната практика и не е трудов спор, освен ако в друг нормативен акт не е предвиден друг ред и условия описани в него.