начало

Адвокатка е била задържана, докато защитава ЧСИ Адвокатка е била задържана, докато защитава ЧСИ

прекратяване на членство в ООД

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


прекратяване на членство в ООД

Мнениеот jem18 » 26 Май 2008, 14:26

Здравейте колеги,

Моля за малко помощ във връзка със ситуацията, която ще опиша по-долу:
Става въпрос за търг.дружество ООД, което включва двама съдружници - юридическо лице и физ лице. Физ. лице подава молба за прекратяване на членството и 3-те месеца вече са изтекли, т.е той не е съдружник. Поради редица причини отношенията с този съдружник са много изострени и той не предприема никакви действия по предлагане на дяловете си за изкупуване и изобщо не желае да ги продава нито на съдружника - ЮЛ, нито на трето лице. Как да се излезе от тази ситуация и да се придобият дяловете на този вече изключен съдружник?
jem18
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 26 Май 2008, 12:02

Мнениеот kolman » 26 Май 2008, 20:51

Извинете, ама много се задълбавате.
Първо : нали е с прекратено членство - как ще предлага на другия съдружник да му се изкупят дяловете.
Второ : какво ще пишете д договора за изкупуване на дяловете - че съдружника който е напуснал, продава на другият съдружник. Само, че това си договор за покупко - продажба.
Трето - как ще ги продаде на трето лице, което не е съдружник и не е ясно ще стане ли такъв.
Тръгвате по една плоскост, която ще ви отведе до абсурди.
затжова ви предлагам - пишете един протокол от датата на която сте получили молбата на останалия съдружник. На този протокол пишете - оставащия съдружник освобождава като съдружник от дружеството по негова молба съдружника еди кой си. Оставащия съдружник заявява, че поема, записва, приема, плаща, заявява, че придобива - изобщо каквото прецените за редно, дяловете на напуснаия съдружник. Пишете, че отношенията с напусналия съдружник ще се уредят съобразно ТЗ . Пишете, че преобразувате ООД в ЕООД, пишете че едноличен собстевник е оставащия съдружник.
Вземете парички от касата на дружеството - равни на дела на напусналия, внесете ги по сметка на дружеството. Дайте всички документи в ТР и чакайте.
/заб.-предпоследното изречение може и да не го извършвате - правил съм го с него и без него./
kolman
Потребител
 
Мнения: 348
Регистриран на: 07 Апр 2007, 22:38

Мнениеот neonato » 09 Юни 2008, 01:12

===
Последна промяна neonato на 10 Юни 2008, 00:17, променена общо 1 път
neonato
Потребител
 
Мнения: 261
Регистриран на: 17 Яну 2008, 14:21

Мнениеот kolman » 09 Юни 2008, 17:17

Донякъде вярно, но само донякъде, защото не се допуска трета възможност, каквато има предвид друго решение на ВС :
РЕШЕНИЕ № 230 ОТ 30.11.1995 Г. ПО Ф. Д. № 21/95 Г., V Г. О. :
.......... Така оформеното прекратяване на членството в дружеството с ограничена отговорност не е достатъчно, за да се впишат заявените обстоятелства и това е така, защото по делото не са представени доказателства за съдбата на освободените дялове от капитала на дружеството. Вярно е, че размерът на дяловете, с които съдружникът участва в капитала на ООД не е от обстоятелствата, подлежащи на вписване, но при промяна на съдружниците е възможна промяна на капитала на дружеството, за който факт съдът е длъжен да следи. Защото така, както са заявени фактите за вписване - освобождават се общо 33 дяла от капитала на дружеството, а останалите и новите съдружници увеличават дяловете си общо с 39 дяла, което не би могло да бъде валидно настъпило обстоятелство.
При искане за заличаване на съдружник от ООД поради доброволното му напускане по чл. 125, ал. 2 ТЗ са възможни три хипотези на уреждане имуществените последици от прекратеното членство.
а/ Или се изплащат дяловете на доброволно напусналите съдружници от имуществото на дружеството, без да се засегне размерът на капитала. ако се окаже, че има възможност за това и тогава се предприема промяна в дружествения договор,
б/ или дела на напусналите се заплаща от останалите съдружници по реда на чл.129 ТЗ (така нареченото от практиката "изкупуване на дял").
в/ Третото разрешение при изплащане дела на напусналия съдружник е намаляване капитала на дружеството - чл. 149 ТЗ. При всички случаи обаче на приемане на нов съдружник без увеличаване капитала на дружеството е налице фигурата на прехвърляне на дял по смисъла на чл. 129 ТЗ.
Така че не съм съгласен с : " ....... понеже винаги преминаването на дяловете на прекратилия участието си с предизвестие за напускане съдружник става само и единствено с договор за прехвърляне на дялове, при които едната страна - прехвърлител е дружеството, а другата страна - приобретател - съществуващ съдружник или трето лице." Подчертаното не е свързано с ДОГОВОР по 129 от ТЗ.
Освен това, цитираното по-преди решение има предвид според мен напускане на дружество от съдружници поради изкупуване на дяловете им от други съдружници - нещо различно от напуснал с предизвестие или изключен съдружник.
За т.нар. касово плащане - може и да не се прави - достатъчно е да е налице такава възможност с оглед счетоводен запис за определяне възможността да се изплати дела от имуществото на дружеството, без да се засегне размера на капитала - но само това.
kolman
Потребител
 
Мнения: 348
Регистриран на: 07 Апр 2007, 22:38

Мнениеот neonato » 09 Юни 2008, 17:44

===
Последна промяна neonato на 09 Юни 2008, 23:55, променена общо 1 път
neonato
Потребител
 
Мнения: 261
Регистриран на: 17 Яну 2008, 14:21

Мнениеот kolman » 09 Юни 2008, 19:15

Ето Ви цитат от цитираното пък от мен решение : При искане за заличаване на съдружник от ООД поради доброволното му напускане по чл. 125, ал. 2 ТЗ са възможни три хипотези на уреждане имуществените последици от прекратеното членство.
а/ Или се изплащат дяловете на доброволно напусналите съдружници от имуществото на дружеството, без да се засегне размерът на капитала. ако се окаже, че има възможност за това и тогава се предприема промяна в дружествения договор,
........
Не знам да има доброволно и недоброволно напускане. Знам за прекратяване на участие в дружество/членство/ по обективни основания и по волята на съдружника, в които се включва прекратяване на участие с предизвестие и прехвърляне на дял.
За да може някой доброволно да напусне - по Вашата терминология - като продаде дела си, . трябва да изяви волята си за това, че иска да ПРОДАДЕ на някой друг дела си.
При прекратяване на участие с предизвестие водещото е ЖЕЛАНИЕТО, ВОЛЯТА на прекратяващия участието си, да прекъсне отношенията си в съответното дружество, а не да ПРОДАВА дела си, което пък при 90 % от случаите не е свързано по никакъв начин с воля да ПРОДАВА. И тогава какво правим?
Апропо - като как се урежда според Вашата логика отношението, при което съдружник прекратява участието си с предизвестие, а друг съдружник му изкупува дела. Накрая пък напусналия с предизвестие има да взема от дружеството какво ? пак дела си :shock:
И защо вмъквате това "ЧУДО :shock: "преразпределение"? Кой го е казал? Аз? Не го намирам.
По отношение на :
" .... Подчертаното от Вас в цитираното решение казва ли, че с изплащане на дяловете на напускащите се прехвърлят тези освободени дялове на съществуващи съдружници само въз основа на протокола на ОСС?Протоколът ли има прехвърлително действие досежно освободените дялове, за да увеличат участието на съществуващите съдружници? ...." мисля, че въпросите са, меко казано некоректни, защото :
1. капиталът се състои от дяловете на съдружниците в дружеството - 117, ал.1 ТЗ;
2. сумата на дяловете трябва да бъде равна на капитала, който не трябва да е по-малък от 5 000 лв.
3. Когато един съдружник прекратява членство, от момента на това прекратяване той вече не е съдружник - няма дял - той е трето лице спрямо дружеството - има само вземане от дружеството .
4. като последица на т3. означава, че делът на останалите съдружници Е капитала на дружеството, от който, ако е възможно по баланса да не засяга минимално изискуемия размер от 5 000 лв., може да се плати на прекратилия участието си.
5. В потвърждение на т. 3 и 4 е и разпоредбата на чл. 121, ал.2 от ТЗ. "Когато делът не може да бъде изплатен или внесен от съдружника, който го дължи, и няма възможност той да бъде продаден на трето лице, останалите съдружници са ДЛЪЖНИ ДА ИЗПЛАТЯТ НЕДОСТИГА СЪРАЗМЕРНО на дяловете си или да намалят с него дружествения капитал по съответния ред.
Ако Ви притеснява въпроса, че в др.договор се пише 5 0 дяла, всеки един от по 100 лева /напр./, а пък изведнъж изчезва единият съдружник, точно това го има предвид цитираното от мен решение :
"....се изплащат дяловете на доброволно напусналите съдружници от имуществото на дружеството, без да се засегне размерът на капитала. ако се окаже, че има възможност за това и тогава се предприема промяна в дружествения договор,...." т.е. прави се промяна в дружествения договор и дружеството може да стане и ЕООД /като в примера/. Защо при прекратяване на членство по обективни причини например, трябва ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ДА ИМА НЯКЪДЕ НЯКАКЪВ ПРЕХВЪРЛИТЕЛЕН ЕФЕКТ?

Да не би пак да правите аналогии? Този път от разпоредбите за Акционерното дружество? :) :)
kolman
Потребител
 
Мнения: 348
Регистриран на: 07 Апр 2007, 22:38

Мнениеот neonato » 09 Юни 2008, 19:47

===
Последна промяна neonato на 09 Юни 2008, 23:57, променена общо 1 път
neonato
Потребител
 
Мнения: 261
Регистриран на: 17 Яну 2008, 14:21

Мнениеот kolman » 09 Юни 2008, 19:58

neonato написа:Приятна вечер!

Подобно!
kolman
Потребител
 
Мнения: 348
Регистриран на: 07 Апр 2007, 22:38

Мнениеот neonato » 09 Юни 2008, 20:04

del.
neonato
Потребител
 
Мнения: 261
Регистриран на: 17 Яну 2008, 14:21


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 57 госта


cron