начало

Адвокатка е била задържана, докато защитава ЧСИ Адвокатка е била задържана, докато защитава ЧСИ

Защита на търговска марка ?

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Защита на търговска марка ?

Мнениеот andyus » 06 Ное 2006, 21:46

Като юридическо лице имам подписан договор с чужда фирма, производител на дрехи с марна "Х" за изключителни права за продажба на територията на България. Въпроса ми е - какво трябва да направя, за да се защитя от евентуална нелоялна конкуренция или не коректен внос на същата тази марка.

Мисалта ми е, че ако аз внеса с цел продажба, например стоки с марка "NIKE", те автоматично ще ми бъдът конфискувани на митницата и ще трябва и да заплатя съответна глоба. Как мога да защитя по същия този начин и марката, на която аз съм представител за България?
Р.S. За съжеление от Патентно ведомоство никой не можа да ми отговори или да ме насочи на някъде, така че ще бъда благодарна на всякаква помощ.
andyus
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 06 Ное 2006, 21:33

Мнениеот chpg » 06 Ное 2006, 22:33

Според Закона за марките и географските означения, марката е обект на защита на интелектуална собственост / индустриална собственост/. За да нямате проблеми трябва да сте представител на фирмата, която е носител на съответното право. В Държавния регистър към Патентното ведомство, който е публичен може да проверите регистрацията на марката, ако има такава. Най-добре е да станете носител на правото, като сключите договор с носителя на правото върху марката.
успех
chpg
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 23 Май 2006, 10:39

Мнениеот andyus » 06 Ное 2006, 23:18

Най-добре е да станете носител на правото, като сключите договор с носителя на правото върху марката.


Благодаря Ви много за отговора!

След като имам договор за изключителни права за България, това не означава ли ,че съм сключила "договор с носителя на правото върху марката"? Въпроса ми е от тук нататък какви действия да предприема за защита на конкуренцията?
andyus
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 06 Ное 2006, 21:33

Мнениеот andyus » 09 Ное 2006, 11:13

Наистина ли никой не е запознат с търговското право, тук?
andyus
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 06 Ное 2006, 21:33

Мнениеот silvia » 09 Ное 2006, 11:29

Здравейте,

Проверете в договора за ексклузивно представителство какво е упоменато относно ползването на марката. Ако има текстове, с които Ви дават право да използвате марката за съответната територия можете да регистрирате този договор в Патентното ведомство по реда на регистрация на лицензионните договори за право на ползване върху съответната търговска марка.
Така ще се идентифицирате като легитимен ползвател за съответната територия.
Това, което е важно е да имате ексклузивна лицензия за правото на ползване на марката за България, в противен случай не можете да ограничите трети лица да ползват същата марка (вкл. да внасят стоки с тази марка) на територията на страната.

Закон за марките и географските означения
Лицензионен договор
Чл. 22. (1) Притежателят на право върху марка може да разреши използването й за всички или за част от стоките или услугите, за които е регистрирана, и за част или за цялата територия на Република България с лицензионен договор в писмена форма.

(2) Разрешение за използване на марка, която е съвместно притежание, се дава с писменото съгласие на всички съпритежатели, освен ако между тях е уговорено друго.

(3) Лицензията може да бъде изключителна или неизключителна. Когато не е уговорено друго, лицензията се счита за неизключителна.

(4) Лицензодателят на изключителна лицензия няма право да предоставя лицензии със същия предмет на други лица. Той има право да използва марката, ако това е изрично уговорено.

(5) (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2005 г.) Лицензионният договор се вписва в Държавния регистър по молба на една от страните, към която се прилага извлечение от него, което съдържа идентификационните данни на лицензодателя и лицензополучателя, данни за марката и регистровия й номер, срок на договора и е скрепено с подписите и печата на страните. Патентното ведомство издава удостоверение за вписването.

(6) Договорът за лицензия има действие по отношение на трети лица от вписването му в Държавния регистър.


Поздрави,
Силвия
silvia
Младши потребител
 
Мнения: 53
Регистриран на: 06 Юни 2005, 16:51

Мнениеот andyus » 09 Ное 2006, 15:46

Благодаря Ви, много за изчерпателния отговор, Силвия!
Успешен ден!
andyus
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 06 Ное 2006, 21:33

Можеш ли да си запазиш марка в България, която да е

Мнениеот andyus » 10 Ное 2006, 13:46

Сега обаче стигнах да друга дилема -
Оказва се, че тук в България със същата марка шият дрехи. Чисто съвпадение на имена.

1.Можеш ли да си запазиш марка в България, която да е английска дума или наи-малкото написана с латински букви?Например: "wonderful"?

2. Ако тук има вече запазена марка /ще използвам пак примера си/ "wonderful", и в същото време друга фирама е подписала договор за изключителни права за внос в България на дрехи с марка "wonderful", какво става? На практика това са съвсем различни фирми, с различни стоки, едните се шият тук, другите в чужбина, различно лого, но чисто съвпадение на имена. Пропуснах да спомена, че чуждата фирма има права за цяла европа. ???

3. Може ли бългърската фирма, производител на "wonderful" и със запазена търговска марка /евентуално/ да претендира, че на може да се внася стока със име съвпадащо с нейното???

Много, въпроси, но наистина съм много благодарна на всички, които ми дават съвети!
andyus
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 06 Ное 2006, 21:33

Търговска марка

Мнениеот funcy » 09 Фев 2008, 18:33

Здравейте. Няма проблем да използвате наименованието на вече регистрирана марка, ако вашата е заявена в друг клас. Има маждународна класификация на стоките и услугите разпределена в 45 класа по Ницската конвенция. Ако аз продавам колбаси, а Вие дрехи и имаме сходна марка със един и същ словен елемент, няма да има проблем, ако нашите две марки се отнасят и са заявени в различни класове. Ако обаче част от заявените претенции за класове съвпадат вече ще има колизия на интереси. Трябва да проверите в кои класове е заявена марката със сходно на вашето наименование. Ако имате нужда от помощ, проучване или консултация ще се радваме да ви помогнем. Просто ни потърсете на този адрес http://www.iusauthor.com, кантора за защита на интелектуална собственост "ЮСАУТОР".
funcy
Младши потребител
 
Мнения: 34
Регистриран на: 10 Юли 2006, 12:38
Местоположение: Пловдив

Мнениеот antonovski » 15 Юни 2008, 03:19

искам да попитам относно внос на марка която вече има лиценз за българия. Ако въпросната стока с марка H е внесена от друга държава и е с доказан произход, дали въпреки всичко може да бъде продавана у нас.
Ако това е забранено у нас, практиката не е ли чисто монополна, ограничаваща естествената конкуренция и тн.
Ако продавача служи като посредник за поръчка на съответната стока от друга държава през даречем интернет, това легално ли е? в смъсл, ако е забранено не се ли получава връткичък в закона, понеже на никoй en moje da му бъде забранено да си поръча от интернет magazin даречем янкаква марка ски или козметика
Благодаря предварително
antonovski
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 15 Юни 2008, 03:10


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 50 госта


cron