Страница 1 от 1

дружествен дял в ООД

МнениеПубликувано на: 07 Юни 2004, 17:15
от neznaesh
През 99 год. е учредено ООД, но са направили грешка в пресмятането на дяловете и един дял е оставен неразпределен на никого от съдружниците! Съдът също не е проверил дяловете и записал грешно общия дял!
Въпросът ми е може ли ОС на съдружниците да разреши на един от тях да го купи сега така че да се оправи тази грешка и как - само протоколът достатъчен ли е ? или има и друг начин за поправяне на тази грешка?

Re: дружествен дял в ООД

МнениеПубликувано на: 07 Юни 2004, 17:19
от enika
Spored men moje da mine kato iavna fakticheska greshka i da se poeme napravo ot edin ot sadrujnicite.

Navsiakade li e obarkan tozi dial - protokol, drujestven dogovor?

Re: дружествен дял в ООД

МнениеПубликувано на: 07 Юни 2004, 17:25
от neznaesht
Да - абсолютно - протокол, дружествен договор, съдебно решение!

Re: дружествен дял в ООД

МнениеПубликувано на: 07 Юни 2004, 18:07
от enika
Spored men protokol ot OS za dopusnata fakticheska greshka, kato se utochniava koi sadrujnik e sledvalo da poeme "nezapisnaia" dial.

Zastoto spored bg drujestveno pravo celiat kapital triabva da bade zapisan - osnoven princip.

No neka i kolegite dadat mnenia.

Re: дружествен дял в ООД

МнениеПубликувано на: 08 Юни 2004, 08:05
от мухоморка
Дали не е по правилно да приемем , че в такъв случай към този момент е налице съсобственост на дружествения дял от всички съдружници ?

Re: дружествен дял в ООД

МнениеПубликувано на: 08 Юни 2004, 14:38
от enika
Da, tova sasto e idea.

Spored men e vapros, kojto triabva da se rehsi mejdi sadrujnicite - dali da iskat popravka ili sasobstvenost.

Re: дружествен дял в ООД

МнениеПубликувано на: 08 Юни 2004, 15:24
от neznaesh
ako iskat da se predostavi v dql na 1 ot sadrugnicite dostatachno li e da go napishat kato reshenie glasuvano ot OS na sadrugnicite?

Re: дружествен дял в ООД

МнениеПубликувано на: 08 Юни 2004, 15:47
от enika
ami da estestveno - vaprosat e kak ste go predstavite - kato iavna fakticheska greshka ili che delat ne e bil zapisan i vposledstvie se zapisva na daden sadrujnik.
za vtorata versia sadiata moje i da ne e vazhiten.

Re: дружествен дял в ООД

МнениеПубликувано на: 08 Юни 2004, 15:49
от еla
Мисля, че трябва да се направи поправка на ЯФГ като много внимателно се проверят учредителните документи и размера и броя на дяловете. Ако този дял не "съществува" в тези документи следва да се направи ОС за да се види при кой от съдружниците в момента на учредяването е следвало да отиде. НО! не съм съгласна с идеята за съсобственост. Все пак трябва да се проследи общата воля на съдружниците в момента на учредяването - напр. ако е видно, че желанието им е било дяловете да се разпределят 40 към 60 % то ще е ясно на кой от съдружниците следва да се запише този дял. Но не и сега да създават ново положение.

Re: дружествен дял в ООД

МнениеПубликувано на: 08 Юни 2004, 16:33
от еla
А и по всяка вероятност ще трябва да се заплати д.т.

Re: дружествен дял в ООД

МнениеПубликувано на: 08 Юни 2004, 17:13
от neznaesh
Не е проблем д.т. - тя така или иначе ще се плати! Проблемът идва от това че са били към 99 г. над 100 съдружници, много от тях вече са напуснали - грешката при пресмятането на общия размер на дяловете с един е записан повече!
И сега трябва по някакъв начин да биде оправено това положение - дали с Решение на ОС което да даде разрешение да бъде платен от 1 от съдружниците!
Или трябва по някакъв друг начин?

Re: дружествен дял в ООД

МнениеПубликувано на: 08 Юни 2004, 21:30
от Silent
При ООД не може да се г овори за "незаписан дял" или за неразпределен дял, тъй като това не е акционерно дружество, в което да се записват акции. Важно е какъв е капиталът на дружеството, съгласно учредителния договор и как се разпределя той, между отделните съдружници, съгласно условията на дружествения договор. Ако има разлика между дружествения договор и посочените в него дялови участия на съдружниците в капитала и решението на регистърния съд, следва да се провери, дали съдът е допуснал грешка при вписване на вярно заявените обстоятелства, или в заявлението погрешно е посочен броя на дяловете в капитала и тяхното разпределение. В първия случай се иска поправка на очевидна фактическа грешка, а във втория, се взема решение на общото събрание, с което се изменява дружествения договор и това обстоятелство се заявява за вписване пред съда.