начало

Първо заседание на ВСС: Няма кандидати за председател на ВАС Първо заседание на ВСС: Няма кандидати за председател на ВАС

Запис на заповед - предявяване и протест

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Запис на заповед - предявяване и протест

Мнениеот larry » 20 Юни 2006, 22:55

Колеги, имам няколко практически въпроса свързани с запис на заповед.
Как става предявяване на запис на заповед - чрез нотариална покана или по друг начин?! Как се извършва протест ? И има ли проблем ако предявяването или протеста за неплащане са направени след изтичане на падежа на записа ?

Благодаря Ви предварително !
larry
Младши потребител
 
Мнения: 23
Регистриран на: 06 Май 2006, 13:07

Мнениеот airmen » 22 Юни 2006, 18:32

Записът на заповед не е необходимо да се предявява на платеца. Това виждане е безспорно както в доктрината, така и в съдебната практика, включително и най - новата- имам предвид ТР от 2005г. В менителничното право предявяването на ценната книга се квалифицира като оказване необходимото съдействие от страна на кредитора, което цели поставянето на длъжника в забава.Неоказването на това съдействие има за последица загубата на претенцията за обезщетение за вреди от неизпълнение на менителничното задължение. Все таки, ако приносителят желае по някакви съображения да предяви записа на заповед, може да го направи по всеки начин, удостоверяващ предявяването - нот. покана, писмо с обратна разписка, представяне на документа лично на издателя и т.н. Протестът на записа на заповед има за цел да ангажира отговорността на регресните длъжници. Протестът е необходима предпоставка за ангажиране регресната отговорност на длъжниците при ефектите, които не съдържат клаузите "без протест" и "без разноски". За ангажиране отговорността на главния длъжник - издателят на записа на заповед - не е необходимо предприемането на съответните действия - предявяване и протест.
Прочетете внимателно ТЗ в частта за менителничното право. Препоръчвам Ви горещо книгата на А. Калайджиев "Чекът в българското право". Според моето мнение това е най - добрият труд по менителнично право.
airmen
Потребител
 
Мнения: 161
Регистриран на: 27 Фев 2006, 20:02

Мнениеот gega » 22 Юни 2006, 19:03

Последният отговор е верен и не е верен. Наистина, според това ТР предявяването на менителничния ефект за плащане не е предпоставка за издаване на изп. лист, когато падежът не е уговорен на предявяване, разбира се. Но от това ТР не може априори да се направи извод, че то дерогира законната разпоредба - все пак менителничното право не е създадено само за "обезпечение" на каузални правоотношения, а преди всичко д9а облекчи гражданския оборот. Така че има и регресни права.
gega
Потребител
 
Мнения: 585
Регистриран на: 20 Юни 2005, 12:18

Мнениеот larry » 22 Юни 2006, 23:38

Тоест след като е изтекъл падежа не е необходимо да се предприема нищо друго, а направо да подам молба за издаване на изпълнителен лист ? Правилно ли съм разбрал ?
larry
Младши потребител
 
Мнения: 23
Регистриран на: 06 Май 2006, 13:07

Мнениеот airmen » 23 Юни 2006, 18:43

Точно така !
airmen
Потребител
 
Мнения: 161
Регистриран на: 27 Фев 2006, 20:02

Мнениеот rossa » 23 Юни 2006, 19:10

съветвам Ви с оглед различната съдебна практика в съдилищата да се застраховате срещу евентуален отказ за издаване на изпълнителен лист като направите предявяване на записа на длъжника, лично или чрез нот.покана
rossa
Младши потребител
 
Мнения: 85
Регистриран на: 18 Сеп 2003, 21:50
Местоположение: софия

Мнениеот larry » 23 Юни 2006, 23:59

Благодаря Ви за ценната и полезна информация !!!
larry
Младши потребител
 
Мнения: 23
Регистриран на: 06 Май 2006, 13:07


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 40 госта


cron