REVOLUTION написа:...Спор има и той се води от много авторитетни учени.Според мен уредбата на ограниченото вещно право на ползване е твърде остаряла и свежда приложението на института до едно битово ниво , обикновено се учредява при ДИГ.Напротив ограниченото вещно право на ползване е имуществено право , то е оценимо в пари и delege ferenda , трябва да бъде въведено пълноценно в гражданския оборот, като се предвиди право на ползвателя да го отчуждава.Но това в бъдеще.И сега обаче правилото на чл.56(2) се разбира като неотчуждаемост само с оглед участието му в гражданския оборот.Правото на ползване обаче може да се отчужди за държавни нужди:
Решение № 16 от 28.II.1985 г. по гр. д. № 131/84 г., ОСГК
Съдебна практика на ВС на НРБ - гражданска колегия, 1985 г., С,. Наука и изкуство, 1986 г.
чл. 56 ЗС,
чл. 35, ал. 1 НДИ,
чл. 288, ал. 9 ГПК
Вещното право на ползуване върху недвижим имот се оценява съобразно стойността на имота и предполагаемия бъдещ живот на ползувателя.
----------------------------
Опирайки се на чл.716(2) ТЗ и принципната възможност на правото на ползване да се отчуждава(видно от горното решение) , проф.Герджиков счита , че ограниченото вещно право на ползване може да бъде осребрено в производството по (Н)-Коментар на ТЗ-стр.389”.Според Любомир Василев ограниченото вещно право на ползване подлежи на принудително изпълнение по ГПК-виж статията му-“За секвестируемостта на правото на ползване”-Собственост и право-2006г. бр.4.И така нататък.
Вижда се ,че в доктрината има сериозна дискусия относно поставения проблем.
чл. 716, ал. 2 (Нова - ДВ, бр. 58 от 2003 г.) Продажбата на имуществените права от масата на несъстоятелността се извършва от синдика след разрешение на съда.
Това е разширително тълкуване на тази правна норма, което обаче не води до изясняване точния смисъл на нормата, а вероятно е повлияно от убеждението на "докринерния тълкувател" за справедливост, т. е. да не се допусне увреждане на кредиторите по съображенията, които вече изложих. Но подобно тълкуване не е съобразено с целта на закона, уреждащ правния институт на правото на ползване. ТЗ би бил специален по отношение на този институт, ако уреждаше нещо различно от ЗС,
но не е! Ти самият казваш - "Но това в бъдеще".
Това тълкуване не е съобразено, според мен, с целта на закона - чл. 56, ал. 2 ЗС и с истинския нормативен смисъл на разпоредбата (Каранедев, струва ми се, ясно го е изразил). Ако започнем така волунтаристично да тълкуваме разпоредбата, ще достигнем и до "правния извод", че срещу ОПП може да се насочи принудително изпълнение (в тази връзка ти благодаря, че ми напомни какво по правното си естество е ОПП - бях забравил, че е имуществено право
). А не трябва да се забравя, че всички
частноправни субекти са равнопоставени (това се отнася и до държавата и общините, когато действат като частноправни субекти) и не може по отношение на търговците да се прилагат определени правила (при осребряване масата на несъстоятелността, напр.), а за останалите - да е неотчуждимо,
в слуай че липсва специална разпоредба! Ако някой иска да промени закона, да го стори, а не да гради "Правни пясъчни кули". И без друго някои университетски преподаватели притежават законодателна инициатива.
Цитираното от теб решение е постановено при действието на НДИ преди 1991 г., така че примерът е неудачен.
При действието на ЗС до 1996 г. можеше,
при определени предпостовки, да се извърши прехвърляне на правото на ползване върху земята, като това право следваше правото на собственост, респ. суперфицията, т. е. преди всичко това отчуждаване е
предпоставено от друг юридически факт.
15. (Изм. - Изв., бр. 12 от 1958 г., ДВ, бр. 87 от 1974 г., доп., бр. 14 от 1988 г., изм. и доп., бр. 31 от 1990 г.) Правото на собственост и правото на строеж върху държавна или общинска земя се отстъпва на юридически лица и граждани по реда на чл. 13.
Право на собственост и право на строеж на жилищна и вилна сграда може да се отстъпва върху държавна или общинска земя, включена в строителните граници на населените места.
Правото на строеж включва ползуването и на незастроената част от земята.
Т. е. когато се прехвърли правото на строеж, респ. суперфициарното право на собсвеност върху сградата, имплицитно се прехвърля и правото на ползване.
Тъй като правилно отбеляза, че ОПП е имуществено право, това обстоятелство се взема предвид при определяне пазарната цена на допуснатия до делба имот. И има защо, нали?
Примери, подкрепящи изключенията, могат да се дадат. Така че да не абсолютизираме, но не и чрез докритерни приоми да заобикаляме закона. Както, впрочем, често се е случвало от нашия ВС, респ. от настоящия ВКС - чрез т. нар. "нормотворчески" тълкувателни решения