Страница 1 от 3

Честита ни радост-промени в ЗТР

МнениеПубликувано на: 30 Май 2008, 10:55
от ocean
Хайде сега да четем и да се радваме на новата придобивка-промените в Закона за търговския регистър (ДВ, брой 50/2008).

От сега усещам, че има за какво да благодарим на колегата Ковачев! :D

Re: Честита ни радост-промени в ЗТР

МнениеПубликувано на: 30 Май 2008, 12:03
от p_n_n
...

МнениеПубликувано на: 30 Май 2008, 12:09
от prnedev
И настъпи всеобща радост ;-))))

МнениеПубликувано на: 30 Май 2008, 12:17
от portokal
А за ГПК никой нищо не казва. :D

П.П. За какво благодарите на Ковачев, че съм изпуснала? Да не е сред авторите на проекта? :oops:

МнениеПубликувано на: 30 Май 2008, 12:20
от p_n_n
...

МнениеПубликувано на: 30 Май 2008, 12:26
от ocean
Аз поне останах с такова впечатление, четейки тази тема: http://lex.bg/phorum/viewtopic.php?t=29 ... sc&start=0

и в частност, това: http://lex.bg/phorum/viewtopic.php?p=225769#225769

МнениеПубликувано на: 30 Май 2008, 14:19
от prnedev
p_n_n написа:
prnedev написа:И настъпи всеобща радост ;-))))

:D Още не съм стигнал до измененията в ЗСч, но след като казвате, че радостта е "всеобща", ще се съглася с Вас! :wink:


Общо взето болката беше за публикуването на годишните отчети, макар че някои вестници или интернет странички се лишават от доходи :-))). Така че можем да чуем "как държавата пак спъва честния интернет бизнес" :P

Държавен вестник написа:§ 9а. (нов, ДВ, бр. 50 от 2008 г.)

(3) Търговците, които до 31 май на съответната година не са пререгистрирани съгласно § 4, ал. 1 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за търговския регистър, публикуват до 30 юни на същата година актовете по чл. 40, ал. 1—3 за предходната година чрез икономическо издание или интернет независимо от задълженията им съгласно ал. 1—2. В този случай се прилага изискването на чл. 40, ал. 5 до момента на обявяването на актовете в търговския регистър. За търговците, които са пререгистрирани през юни на съответната година и през същия месец са заявили и представили за обявяване в търговския регистър актовете по чл. 40, ал. 1—3 за предходната година, не се прилагат изискванията на изречения първо и второ.
4) Алинея 3 не се прилага от търговци, чийто годишен финансов отчет за предходната година не подлежи на задължителен независим финансов одит.
(5) Алинеи 1—4 се прилагат до изтичането на срока за пререгистрация съгласно § 4, ал. 1 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за търговския регистър

МнениеПубликувано на: 31 Май 2008, 12:24
от monteskio
Здравейте колеги,

Случайно да прочетохте в промените в ЗТР, че при отказ не се дължи нова такса, защото аз не успях да го открия. Ако греша, моля да бъде извинен...

УСПЕХ !

МнениеПубликувано на: 31 Май 2008, 14:46
от inspectora
monteskio написа:Здравейте колеги,

Случайно да прочетохте в промените в ЗТР, че при отказ не се дължи нова такса, защото аз не успях да го открия. Ако греша, моля да бъде извинен...

УСПЕХ !


Няма ... и по-добре ... ;) ... който му се рискува (разбирай плаща по 10 пъти :) ) - да ходи сам се регистрира ... така е защитен изнтересът на адвокатската гилдия ;) ... има си и хубава страна сега като се замисля ... преди и аз не бях съгласен да се плаща нова такса ... ;) - вече съм на друго мнение ;)

МнениеПубликувано на: 01 Юни 2008, 00:54
от p_n_n
...

МнениеПубликувано на: 01 Юни 2008, 02:58
от xpucmo
Колеги, бях написал нещо доста по-дългичко като текст и разсъждения, но нещо се затри и затова напрво и накратко - не ви ли притеснява ал.4 от "новия" чл.13? За мен лично първо не е ясно какво е искал да каже авторът, и второ - малко ми обезсмисля така дълго чаканата т.3. на чл.15, ал.1.

МнениеПубликувано на: 01 Юни 2008, 09:36
от inspectora
xpucmo написа:Колеги, бях написал нещо доста по-дългичко като текст и разсъждения, но нещо се затри и затова напрво и накратко - не ви ли притеснява ал.4 от "новия" чл.13? За мен лично първо не е ясно какво е искал да каже авторът, и второ - малко ми обезсмисля така дълго чаканата т.3. на чл.15, ал.1.


Че защо да се обезсмисля?
По ал. 4 на чл. 13 за декларацийките ставаше реч ако не се лъжа ... какъв е проблемът там ...

МнениеПубликувано на: 01 Юни 2008, 13:38
от inspectora
poli_g написа:Мен друго ме притеснява- колеги, какво е Вашето мнение, относно ал. 3 на чл. 13?
По аргумент на противното, ако заявлението се подава от адвокат- данните му стават публични? :?


Е те така или иначе му стават публични - като заявител ;) ...дали ще го "пишат" и като подател ;) - все тая

МнениеПубликувано на: 01 Юни 2008, 14:50
от inspectora
poli_g написа:Ако правилно съм разбрала - в образците, в поле заявител ще се вписват данните на адвоката- така ли е, колега?


Мхм ...

МнениеПубликувано на: 01 Юни 2008, 22:31
от xpucmo
Колеги, здравейте отново, в текста, който ми се изтри бях си развил притесненията по-подробно, но общо взето според мен чл.13, ал.4 може да се тълкува по два начина: първи - ако заявител е адвокат не се подава никаква декларация, защото очевидно не обикалям по цял ден общи събрания да следя какво точно приемат клиентите ми и няма как да декларирам "истинността на заявените обстоятелства...", и втори - аз съм заявител, ама представям декларация от управител или някой друг, който я дава в незнайно какво си качество, защото нали аз съм заявител, и накрая аз отивам и вместо да заверявам някакви измислени декларации заверявам едно А4 и се чудя за какъв дявол ми е това изменение на ЗТР като пак трябва да чакам нотариално заверени декларации и апостили по 3 седмици. Аз лично съм за първия вариант, ама не решавам аз.
Може би не стана много ясно какво искам да кажа, но съм доста изморен, вчера го бях написал по-добре :D
А що се отнася до личните данни - в Апис Регистър само домашния ми телефон го няма, така че... :D

МнениеПубликувано на: 01 Юни 2008, 22:50
от inspectora
Точно така го разбирам и аз - адвокат-заявител => декларация йок ;)
То ... няма и какво да декларира като се погледне реално ...

МнениеПубликувано на: 02 Юни 2008, 11:44
от ykovachev
Това беше и мнението на Янаки Стоилов, ако погледнете стенограмата от заседанието на Правната комисия, ще видите каква люта дискусия се разгоря именно във връзка с декларациите... Линк съм дал, струва ми се, в "Обсъждане на законопроекти".

МнениеПубликувано на: 02 Юни 2008, 18:47
от i.georgieva
Здравейте, въпроса ми може да ви се стори и малко тъп, ще прощавате: Така както го чета /чл. 13/ ми се струва, че когато заявлението А4,А5... Г1 и т.н. си е подписано от Управител, респ. Изпълнителен директор няма да има нужда от изрична декларация по чл. 13, защото нали преди подписа си декларира, с отметката срещу текста. Ако някой не е много уморен и разсеян като мене, моля да ми отговори, защото утре трябва да пусна едно ново дружество.

МнениеПубликувано на: 02 Юни 2008, 18:56
от inspectora
i.georgieva написа:Здравейте, въпроса ми може да ви се стори и малко тъп, ще прощавате: Така както го чета /чл. 13/ ми се струва, че когато заявлението А4,А5... Г1 и т.н. си е подписано от Управител, респ. Изпълнителен директор няма да има нужда от изрична декларация по чл. 13, защото нали преди подписа си декларира, с отметката срещу текста. Ако някой не е много уморен и разсеян като мене, моля да ми отговори, защото утре трябва да пусна едно ново дружество.


Въпросът изобщо не е тъп ;)
Предишната редакция беше: (5) Заявителят подписва декларация за истинността на заявените от него обстоятелства или за приемането на представените актове.
Сегашната е:(4) Към заявлението се прилага декларация, подписана от заявителя по чл. 15, ал. 1, т. 1 и 2 или ал. 3, за истинността на заявените обстоятелства или за приемането на представените за обявяване актове.
"А кажи ми господине де е топчето?" :lol:
Според мен не бива да се тълкува буквално новата разпоредба - щом има декларация инкорпорирана в самото заявление и е отразено, че лицето подписало заявлението всъщност и декларира верността на данните, то не би следвало да се прилага допълнителна декларация (т.е. въпрос на избор е дали ще "маркираш" декларацията от заявлението, или ще я напишеш/подпишеш отделно) ... но кой знае какво се върти в главата на съответното длъжностно лице ...

МнениеПубликувано на: 02 Юни 2008, 22:01
от spike
И на мен ще ми се наложи тези дни да регистрирам едно ЕООД. Все още не съм адвокат, затова ще бъда упълномощено лице. В този случай в заявлвнието на заявител си пиша управителя, той го подписва без нот. заверка, правя си едно нотариално заверено пълномощно от него и представям декларация, че заявлението и приложените към него документи са предоставени от заявителя.Правилно ли се ориентирам или бъркам някъде?