Страница 1 от 1

Търг при частен съдебен изпълнител.

МнениеПубликувано на: 01 Май 2010, 13:22
от jorogrudov
Пред мен стои следният проблем.Съсобственик съм в имот заедно с друго физическо лице, като аз притежавам 5/6 от имота ,а другото лице 1/6.
Предстои продаването на имота на търг при частен съдебен изпълнител, и бих искал да ме посаветвате за тактика която да използвам, по време на търга.
Имам възможността да участвам в търга с 11 задатъка.
Въпрос: Имам ли право да се отказвам от даден задатът без да претърпявам санкции?
Какава тактика да използвам ако реша да купувам имота ?
Да обява голям задатът при наддаването с пликове, за да може да не се стигне до устоно натдаване, и в последствие да се отказвам от задатъци докато достигна желаната цена, или да играя с нисак задатът и след това да участвам в устно наддаване?

Имам ли првабо да купя имота като съсобственик, на най-високата цена в наддаването с пликове,след като сам се отказал от моите задатъци?

Re: Търг при частен съдебен изпълнител.

МнениеПубликувано на: 03 Май 2010, 00:41
от nikiboy
Аз не разбрах точно за 11-те задатъка, ама....
нали се плаща депозит 10% от оценката, при отказ не се връщат, или аз греша?

Re: Търг при частен съдебен изпълнител.

МнениеПубликувано на: 03 Май 2010, 07:12
от hidden
nikiboy написа:Аз не разбрах точно за 11-те задатъка, ама....
нали се плаща депозит 10% от оценката, при отказ не се връщат, или аз греша?

Това са стари спекулантски мошеничества...участваш на търга с няколко наддавателни предложения, като едното наддавателно предложение е силно завишено, за да спечелиш със сигурност, отказвайки по този начин останалите да наддават и да вдигат цената, ако и второто в класацията наддавателно предложение е твое, но на доста по-ниска цена, се отказваш от първото, губейки задатъка, но реализирайки така прилична печалба. Примерно началната цена е 3000 лева, подаваш 3 наддавателни предложения - едното на най-ниската цена (ако не се яви конкуренция) - т.е. 3000 лв.; второто на малко по-висока - примерно 4000 лв.; третото на силно завишена цена - да речем 10000 лв. Евентуално явилите се конкуренти наддават на по-ниски нива (м/у 3000 и 4000 лв.), като високата предложена цена от 10000 лв. ги отказва да наддават устно и крайната цена е 10000 лв.; вторият в класацията си пак ти, но с 4000 лв., третият е някой друг, примерно с 3800 лв. Не внасяш цената от 10000 лв., губиш задатъка от 300 лв., но пък те обявяват за купувач на 4000 лв., т.е. си с 5700 лв. печалба.
Това с 11-те предложения е с цел максимално елиминиране на риска някой друг да спечели (примерно ако даде 4500 лв., друг 5500 лв. и т.н.). Подават се на различни наддавателни нива.
Въпросът на питащия беше - дали ще загуби и другите задатъци, ако започне последователно да се отказва от всеки от тях до достигане на най-ниската цена, която той е предложил с някое от своите наддаватални предложения, която му гарантира, че ще бъде обявен за купувач. Тук е малко спорно, защото според някои наддавачът, който не е обявен за купувач, има право да си изтегли задатъка по всяко време (губейки възможността да бъде обявен за купувач), а според други-чак след като изтече 7дневният срок, в който спечелилият с най-високо наддавателно предложение внесе цената. Според мен - ще загуби задатъците. Затова не е много разумно да се "играе" (както се изразяват мошениците-спекуланти) с много задатъци. Има и други хватки, като изнудване на конкурентите, подкупи, вътрешна информация, натиск и т.н., но те не са много по правилата :D

Re: Търг при частен съдебен изпълнител.

МнениеПубликувано на: 03 Май 2010, 18:12
от gudio
Чл. 354. (1) Когато имотът се изнася на публична продан като неподеляем, всеки от съделителите в делбата може да го изкупи при условията на чл. 505, ал. 2.
(2) Ако няколко съделители желаят да изкупят имота при условията на ал. 1, се извършва нова продан само между тях при първоначална цена - предложената най-висока при първата продан. Тя продължава една седмица и се извършва по общите правила.
(3) Ако при проданта по ал. 2 никой от съделителите не изкупи имота, той се възлага на наддавача - трето лице на делбата, предложило най-високата цена при първата продан.

Чл. 489. (3) Взискателят не внася задатък по всяко предложение, ако вземането му надвишава размера на сумата от необходимите задатъци според броя на подадените наддавателни предложения.

Чл.505 (2) Когато съпругът недлъжник (и съделителя, б.м.) участва в наддаването, той се обявява за купувач, ако при съставянето на протокола по чл. 492, ал. 1 заяви, че желае да купи имота по най-високата предложена цена.

Извод - не е необходимо да се правят тарикатлъци с "много пликове" - имате предимство да поискате да купите имота на най-високата обявена цена и така да изместите "външния" за делбата наддавач. Ако се откажете - губите сума= 1 задатък, с която Ви се намалява паричния дял от продажбата

Re: Търг при частен съдебен изпълнител.

МнениеПубликувано на: 04 Май 2010, 00:28
от hidden
Едва ли става въпрос за търг при делба. По-скоро мисля, че на търг е изнесена 1/6 ид. част от имот на длъжник, а питащият е собственик на останалите 5/6 ид. части. В този случай той няма право да бъде обявен за купувач по чл. 505 ГПК.

Re: Търг при частен съдебен изпълнител.

МнениеПубликувано на: 10 Май 2010, 21:52
от jorogrudov
Става въпрос за имот които се изнася на публична продан, като неподеляем.
Благодаря за изяснението, но искам да разбера ако се откажа от задатък- каква е санкцията- губя сумата на един задатък, които се разпределя между съсобствениците на имота (мен и другото лице съсобственик, съразмерно притежаваните части от имота)?

чл.489
(3) Взискателят не внася задатък по всяко предложение, ако вземането му надвишава размера на сумата от необходимите задатъци според броя на подадените наддавателни предложения.

Частният съдебен изпълнител постанови че имам право да участвам в търга с 11 задатъка за които не внасям 10% от стоиността на имота.
Следователно ако се откажа от някои мой задатък сумата се разпределя между съсобствениците или аз греша?
Чл. 493. Ако цената не бъде внесена в срока по чл. 492, ал. 3:
1. внесеният от наддавача задатък служи за удовлетворение на взискателите

Re: Търг при частен съдебен изпълнител.

МнениеПубликувано на: 10 Май 2010, 22:25
от ivan_lawyer
Човече, оплели сте се като пиле в кълчища. То бива, бива на "вълка вратът му е дебел" и натам си го довършете сам, защото ме мързи.

Ако сте женен, Ви разбирам, защото на жененият човек не му трябва адвокат, счетоводител, мигач за ляв завой и т.н.

Но да се хвърлите в "морето на ведомственият туризъм" - това вече не го разбирам и сам недоумявам. По-добре се изразява професор Вучков, разбира се.

Прави се план-програма, одобрява се от адвоката Ви, после от Вас, прави се сметка и калкулация, прави се първо доброволна делба, после доброзорна и т.н.

11 задатъка - това не го разбирам и не мога да го разбера - ако имате парите, наддавйте и играйте за имота, до точката над пазарната стойност. Ако само играете, за да смъкнете цената на имота, може да се окажете в ролята на измамен.

Re: Търг при частен съдебен изпълнител.

МнениеПубликувано на: 16 Май 2010, 19:31
от gudio
jorogrudov написа: искам да разбера ако се откажа от задатък- каква е санкцията- губя сумата на един задатък, които се разпределя между съсобствениците на имота (мен и другото лице съсобственик, съразмерно притежаваните части от имота)?
....Следователно ако се откажа от някои мой задатък сумата се разпределя между съсобствениците или аз греша?

Ще се разпредели между другите съсобственици, БЕЗ ВАС :!: