начало

Прокуратурите на България и Испания ще имат общи стратегии срещу организираната престъпност Прокуратурите на България и Испания ще имат общи стратегии срещу организираната престъпност

Компетентност по принудително прекратявяне на висше образова

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Компетентност по принудително прекратявяне на висше образова

Мнениеот гост » 01 Окт 2005, 19:25

Във връзка с произвола на военните по неспазването на правото на образование защитено от Българската Конституция ако не се лъжа в Чл.53 и Европейската Конвенция по правата но човека в Чл.9.
Бих желал да попитам опитни юристи какво е тяхното становище по принудителното прекратяване на висше образование.
Тъй като сляха двете години по отлагане поради следване и пределна възраст за повикване на 27 г с цел намаляне на наборната армия за сметка на професионалната видно от мотивите на вносителя за изменение и допълнение на Закона за отбраната г-н Цонко Киров Народен представител в 39-то НС.
За сведение го пускам и него за да прочетете мотивите за това сливане на двете години уписани по-горе.

Законопроект за изменение и допълнение
на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България

(обн.ДВ,бр.112 от1995г., изм.и доп., бр.67 от 1996г., бр. 122 от 1997г., бр. 70, 93, 152 и 153 от 1998г., бр. 12, 67 и 69 от 1999г., бр. 49 и 64 от 2000г., бр. 25 и 34 от 2001г., бр. 1, 40, 45 и 119 от 2002г. и бр. 50, 86, 95 и 112 от 2003г. бр. 93 и 111 от 2004г.)

МОТИВИ

СИГНАТУРА :554-01-13

Изпълнението на приетите програми за модернизация и реформа на Българската армия през последните години налага допълнително регламентиране на всички аспекти на организацията и протичането на военната служба особено наборната и професионалната.
В изпълнение на приетите от Народното събрание на РБългария документи – Стратегически преглед на отбраната, План за организационно изграждане и модернизация на Въоръжените сили до 2015 г. и др. постепенно се увеличава броя на професионалните воиници в Българската армия, което води до реално намаление на местата за приемане на наборна служба на българските младежи.
Целта на предлаганите промени е регулиране на условията за набиране и постъпване на наборна военна служба, постъпването и осигуряването на професионалните воиници. Промените в Закона за отбраната и въоръжените сили на Р.България трябва да намалят натиска върху системата за подбор и да регламентират условията за подбор в новата среда.
Предлага се намаление на пределната възраст за освобождаване и отлагане от наборна военна служба съответно от 30 г. на 27 г., като по този начин освобождават най-дълго отлаганите младежи и се облегчава подбора за останалите, текстовете се прилагат и за българските граждани постоянно живеещи в чужбина. Регламентира се приемането на кадрови войници като отпада необходимостта от преминаване преди това на наборната служба. Предлага се подобряване на заплащането на професионалните войници като се има предвид увеличените им задължения и участията в мисии.
Тези поправки в комплекс с промените в здравните критерии за подбор /списъка с болести за освобождаване/, критериите за отлагане и освобождаване - ще намалят напрежението свързано с наборната служба и ще подобрят условията за по нататъшна реформа и професионализация в БА.

Народен Представител :
Цонко Киров

Във връзка с това ме интересува орган на изпълнителната власт има ли компетенции да прекратява висше образование.
В какви правни хипотези се прекратява висше образование в РБ?
Висшето човешко право на образование което не е било нарушавано и по време на военни режими и световни войни сега ли се намериха български военни които да прекратяват образование.
Подлежи ли на съдебен контрол повиквателната заповед по реда на ЗАП и по Закона за вреди причинени от държавата на граждани?
Мисля че принудително прекратяване може само да се приложи по принудителен ред от правораздавателен орган-съд и никой друг в РБ.
МОЛЯ ЗА КОМЕНТАР ПО ВЪПРОСА!
гост
 

добри въпроси

Мнениеот zainteresovan » 05 Окт 2005, 11:47

Тази тема интересува много студенти, едно компетентно мнение ще е полезно.

Но какво да се прави като военните явно не спазват собствения си закон? Кой е над ген. щаба? (предполагам министърът на отбраната... ама дали?)
zainteresovan
 

GOST

Мнениеот Мишо » 23 Окт 2005, 21:01

За жалост никой не се интересува от произвола на военните то на всички явно им е писнало от тях в казармата и сега нещат да си спомнат за тях!!!
Мишо
 


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 82 госта


cron