начало

Адвокатка е била задържана, докато защитава ЧСИ Адвокатка е била задържана, докато защитава ЧСИ

РЕШЕНИЕ НА КОНСТИТУЦИОННИЯ СЪД !

Осигурителноправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


РЕШЕНИЕ НА КОНСТИТУЦИОННИЯ СЪД !

Мнениеот rts » 07 Фев 2014, 14:05

С решение № 2 от 04.02.2014г., Конституционният съд обяви за противоконституционни § 44, т. 3, б. „а“ и т. 5 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закона за данък върху добавената стойност (обн., ДВ, бр. 94/2012 г.), с които е изменена разпоредбата на чл. 169, ал. 4 и отменена разпоредбата на чл. 179, ал. 1 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (обн., ДВ, бр. 105/2005 г., последно изм. и доп., ДВ, бр. 1/2014 г.).
Преките последици от това решение са следните:
1) Възстановява се действието на разпоредбата на чл. 179, ал. 1 от ДОПК: „Внесените в Националната агенция за приходите вноски се прехвърлят в съответните сметки на Държавното обществено осигуряване в Националния осигурителен институт, в набирателната сметка на Националната здравноосигурителна каса и фонд „Гарантирани вземания на работниците и служителите“ до края на всеки работен ден.”
2) Според Конституционния съд: „Отмяната на чл. 179, ал. 1 ДОПК не води до отпадане на нормативното задължение на НАП да извършва преводи от постъпленията за публичните вземания, включващи и събраните осигурителни вноски, към сметките на НОИ и НЗОК. Това е предвидено в Наредбата за реда за внасяне и разпределяне на задължителните осигурителни вноски и вноските за фонд „Гарантирани вземания на работниците и служителите”. Извършва се веднъж месечно.“
3) Разпоредбата на чл. 169, ал. 4 от ДОПК се прилага в редакцията й преди изменението й, а именно: „Задълженията за данъци се погасяват по реда на възникването им, а когато се отнасят за една и съща година, лицето има право да заяви кое от тях погасява.”

Целият текст на решението на КС можете да видите на сайта на КС: http://constcourt.bg

До въвеждане на отделни сметки или параграфи за отделните осигурителни фондове и данъчни задължения, ще сме принудени да внасяме сумите за данъци и осигуровки по известните ни сметки и параграфи, но с оглед защита на правата ни следва да посочваме основанието и размера на внесената сума. По-сигурно е да плащаме осигуровките и данъците за всеки отделен фонд и данък с отделно платежно нареждане/вносна бележка като изрично посочим основанието (фонда, съответно: данъка), размера на сумата и периода, за който се отнася.
rts
Активен потребител
 
Мнения: 1407
Регистриран на: 29 Ное 2005, 17:02

Назад към Осигурително право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта


cron