начало

Без вина наказан чрез съсобственост с държавата – ефект от разнородната практика по чл. 343б, ал. 5 НК Без вина наказан чрез съсобственост с държавата – ефект от разнородната практика по чл. 343б, ал. 5 НК

Прехвърляне на наследен имот

Казуси за недвижими имоти


Прехвърляне на наследен имот

Мнениеот Zu » 31 Яну 2005, 14:56

Имам следния казус: Наследници на наследодателя се явяват неговата съпруга и двете му деца - дъщеря и син. Съпругата желае да прехвърли недвижим имот на своя внук, който има от страна на сина си. Делба на наследството не е извършена и вероятно имота е в съсобственост на трите наследника. Как да се извърши прехвърлянето - чрз продажба или чрез дарение. Идеята е един ден внуците по линия на дъщерята да не могат да оспорят прехвърлянето.
Zu
 

Re: Прехвърляне на наследен имот

Мнениеот Жоро » 31 Яну 2005, 16:17

Никой не може да прехвърли повече права, отколкото сам притежава.А на нотариуса очите му ще бъдат като фарове на фадрома пред чакъл.
Има много неизвестни тук.За недвижимият имот и този внук. :-)
Жоро
 

Re: Прехвърляне на наследен имот

Мнениеот вики » 01 Фев 2005, 16:11

Ако съпругата е единствен собственик на този имот, то може да си го прехвърли спокойно и сама, като според мен в случая ще е най-подходящо да се направи с договор за прехвърляне на имот срещу издръжка и гледане, защо е най-подходящо вече е отделен въпрос. А ако имотът е наследствен то целият може да се прехвърли само с участието и на др. наследници. Другият вариант е преживялата съпруга да си продаде идеалната част на внука, но преди това трябва да я предложи на съсобствениците си за изкупуване при същите условия и те да откажат /май така беше :)))/
вики
 

Re: Прехвърляне на наследен имот

Мнениеот Joannna » 01 Фев 2005, 22:50

Защо да прехвърля права, които не притежава? Съпругът е починал и следователно тя притежава равен дял на дялове от наследството на децата (освен ако няма завещание, разбира се).

Иначе по-добър вариант е продажбата, зашото една възмездна сделка може да се събори много по-трудно от безвъзмездната. Договорът за издръжка и гледане също е вариант, а и не мисля, че той не може да се сключи за част от имот (ЗЗД никъде не съдържа подобна забрана).

При продажба имай предвид чл. 33 ЗС: "Съсобственикът може да продаде своята част от недвижимия имот на трето лице само след като представи пред нотариуса писмени доказателства, че е предложил на другите съсобственици да купят тази част при същите условия и декларира писмено пред него, че никой от тях не е приел това предложение".
Joannna
 

Re: Прехвърляне на наследен имот

Мнениеот sunshine_75 » 02 Фев 2005, 10:04

Сутрешни проблясъци: нека бабата да прехвърли-възмездно-своята 1/2 + 1/6 ид. части на сина си. (Няма пречка за това-може и без знанието и съгласието на дъщерята.) Така ще се ограничи количеството на съсобствениците. С оглед на финансовата ситуация, синът да предложи на дъщерята (т.е. братът на сестрата) да изкупи неговата част (5/6 ид.части от апартамента). Дори и в един момент да възникнат някакви конфликти или делбени дела, проблемът на внука би бил просто 1/6 ид.ч. от имота...
sunshine_75
Потребител
 
Мнения: 822
Регистриран на: 13 Окт 2004, 09:36

Re: Прехвърляне на наследен имот

Мнениеот Zu » 02 Фев 2005, 12:05

малко да конкретизирам въпроса, защото не беше коректно зададен. Дали ако тримата съсобственика са съгласни и прехвърлят имота чрез дарение на единия внук, то внуците по линия на сестрата ще могат да оспорят дарението ако накърнява запазените им части. Тоест и лелята дори е съгласна да надари племенника си, но дали нейните деца ще могат да оспорят това дарение, извършено заедно с другите сънаследници. В този смисъл продажбата не се ли явява по-добрата сделка, макар че ще бъде платен данък, докато дарението по права линия е освободено от такъв от началото на тази година. Малко сложно стана, а :))
Zu
 


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 104 госта


cron