начало

Адвокатка е била задържана, докато защитава ЧСИ Адвокатка е била задържана, докато защитава ЧСИ

За употребата на софтуер и авторските права

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


За употребата на софтуер и авторските права

Мнениеот vilone » 17 Май 2006, 17:56

Здравейте,
въпросът ми е свързан с употребата на софтуер от фирма регистрирана в чужбина, която иска да развива дейността си в България(софтуерът е за ползване само от дадената фирма, а не за разпространение в България).Фирмата желае да закупи софтуера, който й е необходим от чужбина поради простата причина, че там той е по евтин! Но даденият софтуер(става дума за autoCAD) е с право за разпространение от само една фирма за всяка отделна държава. Същината на въпроса ми е, може ли чуждестранната фирма да закупи дадения софруер от чужбина,а не от България?И също така, може ли българска фирма да закупи същият софтуер, но не от българския представител,а от чужбина и да го използва в България за собствени нужди?
vilone
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 17 Май 2006, 16:40

Мнениеот prnedev » 17 Май 2006, 21:11

Въпроса е много интересен и ще го допълня малко с Решение No. 249/22.03.2006 на Върховния Касационен Съд за паралелния внос, както и на Комисията за защита на конкуренцията от нейното решение № 124/10.05.2005.

До колко са приложими тези решения като практика в този случай?

Разликата с вариантите, които са разгледали ВКС и КЗК, е облагането с ДДС, специално:

Чл.22. ал.1 т.5 а Място на изпълнение при доставка на услуга за целите на данъчното облагане по този закон е:
мястото на изпълнение е мястото, където се намира седалището или обектът на получателя, откъдето той извършва своята независима икономическа дейност, при следните услуги:
а) прехвърляне на собственост или предоставяне на лицензия, патент, авторско право, търговска марка, ноу-хау или други подобни права на индустриалната или интелектуалната собственост, както и прехвърляне на права върху програмни продукти;

Чл.61. Когато регистрирано лице получи услуга в страната от лице, чието седалище е извън страната и няма обект по смисъла на чл.20, т.4 на територията на страната, получателят начислява данък върху данъчната основа на доставката, когато са налице едновременно следните условия:
1. доставката е с място на изпълнение на територията на страната;
2. получената услугата е предмет на облагаема доставка;
3. получената услуга се използва за извършване и на освободени доставки;
4. чуждестранното лице не е регистрирано по този закон.


Тъй като почти никой не изпозползва софтуер, като с крайния продукт да се
извърши освободена доставка (чертежи, снимки и др. такива), Как смятате, чуждестранната фирма не получава ли предимство - купувача получава продукта без ДДС, в сравнение с официалните представители?
В случая няма какво да коментираме изгодата на купувача, да купи нещо по-евтино, дори и да е само с 20%, както и вредата за фиска.
prnedev
Активен потребител
 
Мнения: 1956
Регистриран на: 29 Ное 2005, 23:12
Местоположение: София/Велико Търново


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 33 госта


cron