начало

Без вина наказан чрез съсобственост с държавата – ефект от разнородната практика по чл. 343б, ал. 5 НК Без вина наказан чрез съсобственост с държавата – ефект от разнородната практика по чл. 343б, ал. 5 НК

Честита ни радост-промени в ЗТР

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Мнениеот inspectora » 02 Юни 2008, 23:11

spike написа:Все още не съм адвокат ...


А какъв сте тогава :) И по-точно по отнишение на ЕООД-то ...
inspectora
Активен потребител
 
Мнения: 2794
Регистриран на: 11 Мар 2003, 14:47

Мнениеот i.georgieva » 03 Юни 2008, 10:54

Благодаря на инспектора за отговора, но не ми се струва много логично, след като можеш да сложиш "чавка" или кръстче, при текста на декларацията в заявлението, да пишеш и прилагаш, изрична такава. Може би законодателят, просто не е виждал образа на заявленията?! Или е имал предвид, че трябва изрична декларация, когато заявителя не е законния представител на дружеството, а трето оправомощено лице. Тук вече ми възниква друг въпрос: ако аз напр. не съм присъствала на ОС, не съм готвила протоколи и.т.н., а ми се носят готови протоколи с решения, как ще декларирам в заявлението, достоверността им, че подписите на лицата и.т.н. Май тогава трябва да се иска декларация от управителя напр. за достоверността.
i.georgieva
Младши потребител
 
Мнения: 25
Регистриран на: 20 Фев 2008, 14:56

Мнениеот i.georgieva » 03 Юни 2008, 11:00

И в добавка, като ще заявявам обявяване на ФСО, е изключено в качеството ми на адвокат да декларирам истинността на данните, там пък счетититата си носят отговорността, от практиката си знач, че много малко от управителите знаят за какво става дума. Подписват каквото им дадат...
i.georgieva
Младши потребител
 
Мнения: 25
Регистриран на: 20 Фев 2008, 14:56

Мнениеот xpucmo » 03 Юни 2008, 14:00

Здравейте колеги, днес минах да запазя няколко имена на дружества и да проверя как се прилагат новите правила на място. Имах си адвокатско пълномощно, съответно аз съм заявител, но незнайно защо ми поискаха декларация по чл.13, ал.5. След приятелски спор (да поясня, че приятелски не е иронично и досега не съм имал и най-малъг повод да се оплача от служителите в регистъра, което е много похвално! :D ) решихме, че не ми трябва такава декларация, ама да не си помислите, че е защото тя е за лицата по чл.15, ал.2, т.2, не, по-скоро защото все пак не подавам никакви документи с D1 :D Но това предполагам, че ще се изчисти с времето, все пак е ден втори от новото летоброене. Ама ми казаха като подавам А4 и т.н вече да си нося декларацията, така че пак ще го обсъждаме маи.
Но освен това попитах за декларацията по чл.13, ал.4 и трябва ли да я отметвам в заявлението и те казаха "да-а". Затова вече не ми се спореше, защото още не му е дошло времето. И аз четох стенограмата, доста е интересна наистина, но тя не е тълкуване на закона и просто ми се струва, че е трябвало да се напише по ясно.
Също така ми се стори интересна редакцията на 15, ал.1, т.3 - изрично пълномощно, съставено съгласно изискванията на ЗА. Реших да видя какви са тези изисквания, че да пише така, а не "писмено пълномощно"? Не открих отговора, но колеги, погледнете си чл.148, ал.2, изр. последно, аз искрено се изумих!!! :D
xpucmo
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 16 Окт 2001, 09:40

Мнениеот spike » 03 Юни 2008, 16:31

А ако искам да запазя име и съответно не съм адвокат или представител на фирмата, как трябва да подам Д1, както преди като заявител е управитея и да е нот. заверено или аз да съм заявителя и да имам нот. заверено пълномощно, или няма нужда от пълномощно защото
Запазване на фирма
Чл. 35. (1) Всеки може да запази фирма преди подаване на заявление за вписване.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 50 от 2008 г., в сила от 30.05.2008 г.) Запазването се извършва въз основа на заявление по образец, в което се посочва заинтересованото лице, в чиято полза е запазването чрез незабавно отразяване в търговския регистър по реда на постъпването на заявлението.
spike
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 25 Сеп 2006, 20:20

Мнениеот xpucmo » 03 Юни 2008, 17:41

Честно казано промяната в чл.35 ме караше да мисля, че за запазване на име няма да искат пълномощно, но добре, че днес си носех. В случай, че не сте адвокат, мисля, че трябва нотариално заверено Д1 от управителя, писмено пълномощно по чл.15, ал.2, т.2 и декларация по чл.чл.13, ал.5. (и всичко това за едно тъпо запазване на име!)
xpucmo
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 16 Окт 2001, 09:40

Мнениеот nevena_kovacheva » 16 Юни 2008, 11:09

Здравейте, колеги. Ако някой има опит с подаването на годишните финансови отчети, моля сподели- необходимо ли е пълномощно за подаването им?
nevena_kovacheva
Младши потребител
 
Мнения: 47
Регистриран на: 29 Май 2006, 22:44
Местоположение: Бургас

Мнениеот beauty » 17 Юни 2008, 15:57

Здравейте, колеги, и аз имам питане относно отчетите - подавам си аз значи Г1, както и допълнителните Протокол от ОС за ООД и такса, това е ясно, ведно с отчета. Реших да не поемам отговорност за истинността на подписи и съдържанието на отчета и да си бъда подател. Освен това и аз не бих искала да лъснат личните ми данни в заявлението. Сега относно пълномощното - толкова ги бавихме тия отчети, че аз вече не зная дали предварително изготвеното за мен пълномощно без нотариална заверка ще ми свърши работа или директно да използвам кочана, за да си нямам неприятности? И друго, ще ми е нужна ли такава декларация от Управителя, от дискусията не успях да установя. Останах с впечатление, че ще ми е нужна. :roll:
beauty
Младши потребител
 
Мнения: 53
Регистриран на: 14 Мар 2006, 14:16

Мнениеот ykovachev » 17 Юни 2008, 16:09

Ако ще сте подател, а не адвокат-заявител, Ви е достатъчно изрично писмено пълномощно. Декларацията за истинността не е ли все още една чавка в заявлението? А що се отнася до подателя, той пък трябва да представи декларация по чл. 13, ал. 5 ЗТР. Оставам с усещането, че достатъчно лични данни ще лъснат в документацията. Впрочем, чл. 6, ал. 3, б. "в" и сл. от фамозната Наредба № 1 гласят:
"в) поле "Място на раждане", в което се посочват населеното място и държавата, където заявителят е роден, когато заявителят няма ЕГН или ЛНЧ;
г) (доп. - ДВ, бр. 111 от 2007 г.) поле "Постоянен адрес", в което се посочват държавата, населеното място, пощенският код, областта, общината, районът, жилищният комплекс, улицата, номерът на сградата, номерът на входа, номерът на етажа и номерът на апартамента, където е постоянният адрес на заявителя, когато заявителят няма ЕГН или ЛНЧ;
д) поле "Документ за самоличност", в което се посочват номерът на документа за самоличност на заявителя, органът, който го е издал, и датата на издаването му, когато заявителят няма ЕГН или ЛНЧ".
Тъй че освен трите имена и ЕГН, чек толкова в заявлението едва ли има какво да се види :wink:
ykovachev
Активен потребител
 
Мнения: 2069
Регистриран на: 27 Сеп 2005, 12:27

Мнениеот beauty » 17 Юни 2008, 16:20

Ехей, радост! Изясни ми се картинката! Благодаря за отговора, колега! Да, и аз бях чула, че не всички данни се попълват, това ни учиха и на едноименния семинар по новия ЗТР. Само, че на практика, се искаше дори и пощенския код на лица, притежаващи ЕГН или ЛНЧ, та затова се питах. Законът е едно, а практиката е друго :o Идеално значи, декларация за моя милост ще има :P Отново благодаря!
beauty
Младши потребител
 
Мнения: 53
Регистриран на: 14 Мар 2006, 14:16

Мнениеот beauty » 17 Юни 2008, 16:47

Добре де, пак чета редакцията на закона. Аз съм подател, но не отговарям на изискванията на чл.15, ал.2, т.2, а на алинея 1 - адвокат. Това значи, че с пълномощно от кочана минавам и без декларация... :roll: :?:
beauty
Младши потребител
 
Мнения: 53
Регистриран на: 14 Мар 2006, 14:16

Мнениеот ykovachev » 17 Юни 2008, 17:02

Не е точно така, колега... Идеята първоначално беше и по ал. 2 да има т. 3 - евентуален подател да бъде адвокат (щото за ал. 1 е заявител, т.е. този, който подписва заявлението). На обсъжданията в правната комисия на НС се е решило, че все едно, щом има писмено пълномощно, няма смисъл да има отделна точка за адвокатите, т.е. докато заявител-пълномощник може да бъде само адвокат, подател-пълномощник може да бъде всеки, включително адвокат и всичко е събрано накуп в т.2.
Имаше колега, който написа, че обсъжданията в парламента не били някакво задължително тълкувание на закона или нещо подобно. Така е, но при тези обсъждания можете да стигнете до конкретните идеи, наложили дадено нормативно решение. То и моето тълкувание не е задължително, нали :lol:
Ако решите да сте подател, според мен декларация за подател трябва (е, има и други мнения, не Ви натрапвам своето - опитвам се да обясня логиката, по която разсъждавам). Затова, според мен: ако сте заявител в качеството на адвокат, не представяте декларация. Но подателите са всички "под ножа" :wink:
ykovachev
Активен потребител
 
Мнения: 2069
Регистриран на: 27 Сеп 2005, 12:27

Мнениеот beauty » 17 Юни 2008, 17:05

Разбира се, че тълкуванията на закона са колкото и юристите, които го прилагат 8) Жалко, а така се надявах да се измъкна с тази декларация :P Аз ще си я подготвя, но ще я дам при поискване, просто, за да видя каква ще е първоначалната реакция :lol:
beauty
Младши потребител
 
Мнения: 53
Регистриран на: 14 Мар 2006, 14:16

Мнениеот DEKAH » 17 Юни 2008, 21:35

До колкото разбрах вече не може да се подава заявление от приносител със нотариална заверка на подписа на заявителя, а трябва да има изрично нотариално заверено пълномощно....

Бъркам ли се?
Мъдър е не този, който много чете, а който извлича полза от четенето.
Аватар
DEKAH
Активен потребител
 
Мнения: 2284
Регистриран на: 11 Окт 2001, 15:00
Местоположение: Бургас

Мнениеот ykovachev » 18 Юни 2008, 10:13

Изисква се пълномощното да е изрично, но не и с нотариална заверка на подписа (чл. 15, ал. 2, т. 2 ЗТР).
ykovachev
Активен потребител
 
Мнения: 2069
Регистриран на: 27 Сеп 2005, 12:27

Мнениеот renka_82 » 18 Юни 2008, 14:02

Колеги, моля ви за малко помощ и разяснение относно промените в ЗТР параграф 9а, относно публикуването на годишните отчети и одиторските доклади. Не мога да разбера кои документи би следвало да се подадат за публикуване. Говори се за актовете по чл. 40 ал.1-3 от ЗС, но ето тук възниква моято питане, а именно: освен доклада на независимия одитор, счетоводния баланс, отчет за собствения катитал, отчет за паричните потоци по прекия метод и ОПР какво друго подлежи на публикуване (не включвам Протокола от общото събрание на акционерите или общото събрание на дружеството.)
Благодаря на всички предварително!
renka_82
Потребител
 
Мнения: 109
Регистриран на: 02 Авг 2006, 12:26

Мнениеот Trapped » 18 Юни 2008, 18:14

ykovachev написа:Имаше колега, който написа, че обсъжданията в парламента не били някакво задължително тълкувание на закона или нещо подобно. Така е, но при тези обсъждания можете да стигнете до конкретните идеи, наложили дадено нормативно решение.


Честно казано стигнах до идеята за разваления телефон.:)

Мен не ме смущава толкова декларацията по 13, ал. 5, колкото тази по ал. 4. От стенограмата останах с чувството, че тази декларация се изисква дори когато адвокатът е заявител. И то въпреки това, че той не е споменат там (защото е по т. 3 на чл. 15). Т.е. когато адвокатът е заявител, той подписва заявлението, но пак трябва да представи декларация от УПЪЛНОМОЩИТЕЛЯ СИ, търговеца, че съответните обстоятелства са чистата истина. И тази декларация доколкото схващам трябва да е нот. заверена. Е, аз ако пращам клиента си да заверява декларация, защо да не го пратя просто да завери заявлението и каква ми е файдата, че мога да съм заявител? Че ще кинсна на опашката вместо да пратя някого, респ. да му готвя и на него пълномощно плюс декларация? Каква е разликата дали клиентът ще заверява нотариално декларация или заявление?

Изобщо тези промени нямат никакъв практически смисъл, освен варианта с електронния подпис.
Аватар
Trapped
Потребител
 
Мнения: 387
Регистриран на: 29 Окт 2006, 18:31

Мнениеот REVOLUTION » 18 Юни 2008, 18:52

Колеги аз не съм чел стенограмите , но струва ми се , че законът в това отношение е категоричен и ясен.Когато заявлението се подава от адвокат , който попълва като заявител формуляра , декларация не се изисква.Просто няма нормативна(категорично) опораКъде е простотията и грешката , за мен голяма.Когато се подава от адвокат заявлението , никой няма да подпише декларация за истинността на обстоятелствата , съответно в тази хипотеза , никой няма да носи наказателна отговорност.И защо вместо адвоката да е заявител(ЕГАТИ АБСУРДА) , не беше уредено търговеца да си е заявител , да си подписва декларацията във формуляра ,а документите да могат да се подават от адвокат с изрично писмено пълномощно.Това е моето мнение , в петък ми предстои да подавам заявление , като адвокат заявител с пълномощно(не от кочана) и ще пиша какво е станало! :D
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Мнениеот i.georgieva » 18 Юни 2008, 18:55

Здравейте, колкото и да не виждам логика в отделната декларация на управителя, нали като си заверява нотариално подписа, прави отметка за истинността на данните. Днес пуснах, да видим какво ще излезе точно това - нот. заверка на А4 за преррегистрация, с приложените УА §4 и Др. договор, плюс А4 за промени с приложените документи плюс два бр. Нотариално заверени отделни декларации на управител + отделно пълномощно с нот . заверка за мен за пререгистрация 3 второ също с нот. заверка за промяната. /това с цел да не си хабя кочана/ Единстветото, което не искат "специалистите по приемане на документите в ТР" е второ Г1, за обявяване на новия друж. договор.
реди една седмица ги вземаха с все таксата за обявяване, но сега ги били "инстуктирали" да не вземат второто "Г" Защото не било нужно да обявяват изменен друж. договор. Да видим какво ще излезе след два месеца. Много е тъпо, но реших да струпам хартиите, защото нямам време да се разправям и клиентите не искат да чакат. Пак не са много ясни текстовете. А идеята беше да се улесни производството...
i.georgieva
Младши потребител
 
Мнения: 25
Регистриран на: 20 Фев 2008, 14:56

Мнениеот beauty » 25 Юни 2008, 13:49

А дали ще мине Г1 и ще бъде вписан ГФО, ако заявител е адвокат, но с писмено пълномощно без нотариална заверка - с подпис и печат на управителя, но не от кочана?
beauty
Младши потребител
 
Мнения: 53
Регистриран на: 14 Мар 2006, 14:16

ПредишнаСледваща

Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта


cron