начало

Първо заседание на ВСС: Няма кандидати за председател на ВАС Първо заседание на ВСС: Няма кандидати за председател на ВАС

Договор за управление в ООД

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Договор за управление в ООД

Мнениеот wild_rose1 » 24 Сеп 2012, 12:34

Здравейте, имам няколко въпроса свързани с търговското и трудовото право, ще съм благодарна, ако някои сподели мнението си.
С.Б. е съдружник с 20 дружествени дяла в ООД, седалище гр. Пазарджик, заедно с И.В. и М.К., които имали всеки по 40 дружествени дяла. Дружеството било регистрирано през 2007 с първонаален капитал 10 000 лв., пазпределен в 100 дяла по 100 лв. всеки, като за управител бил вписан М.К.
През май 2007г. С.Б. сключил писмен трудов договор с управителя на ООД-то за длъжността "търговски директор", с място на работа - "производствена база - гр. Пловдив", с основно месечнотрудово възнаграждение от 800лв.
През 2009г. между С.Б. и ООД-то, представлявано от упревителя М.К., бил сключен писмен договор за управление с възнаграждение 2000 лв., без да се прекратява трудовият договор, като задълженията на С.Б. останали същите. Договорът за управление бил подписан без решение на ОС на съдружниците и не бил вписан в Търговския регистър.
През 2012г., поради изостряне на отношенията между съдружниците и лошите финансови резултати на дружеството, с решение на ОС на съдружниците на С.Б. била връчена Заповед за уволнение на основание чл. 328, ал.1, т.3 КТ - поради намаляване обема на работа, считано от 25.03.2012г. На 26.03.2012г. С.Б. подал молба за напускане.
На 30.06.2012г. С.Б. подал искова молба до Окръжен съд, гр. Пловдив срещу ООД-то., с която претендирал да му бъде изплатен дружествен дял в размер на 200 000лв., както и заплащане на обезщетения при прекратяване на трудовото правоотношение: по чл. 220, ал.1 КТ - за неспазено предизвестие, по чл.222, ал.1 КТ за оставане без работа 1 месец след уволнението, по чл.224, ал.1 КТ - за неползван платен годишен отпуск от общо 80 дни за периода 2007 - 2010г. и 36 дни за 2011-2012г. Предявил и иск за заплащане на обезщетение по чл.225, ал.1 КТ, тъй като все още бил без работа и считал, че е незаконно уволнен.
Относно исковете за обезщетения по КТ ООД-то в отговора към исковата молба, направили възражения, че те не се дължат, тъй като от 2009г. С.Б. работи по договор за управление, а не по трудов договор, който е бил автоматично прекратен след сключване на договора за управление. Също така, било направено и възражение за изтекла давност, относно претендираното обезщетение по чл. 224, ал.1 КТ за 2007-2008г. Относно иска за заплащане на дружествен дял, дружеството - ответник направило искане за разделяне на производствата, тъй като били с различен предмет - трудови и търговски отношения. Дружеството възразило и за неподсъдност на исковете пред Окръжен съд, гр. Пловдив, с искане да се гледат от Окръжен съд, гр. Пазарджик.
Въпросите ми към казуса са:
1. Какви правоотношения възникват между С.Б. и ООД-то за периода 2077 - 2012г.? Има ли задължение за С.Б. да участва лично в дейността на дружеството и може ли съдружник в ООД да работи в него по трудов договор?
2. Налице ли е валидно прекратяване на трудовия договор и от кой момент? Ще се отрази ли на валидността на прекратяването обстоятелството, че за периода 2009 - 2012г. страните са били свързани с 2 различи договора? Налице ли са основанията за недействителност на някой от 2-та договора, на какво основание и какви биха били правните последици от това върху прекратяването на договорните отношения?
3. Има ли валидно прекратяване на членственото правоотношение и от кой момент? В кой момент възниква правото на дружествен дял на напусналия съдружник и как се определя неговият размер?
4. Кой е родово и местно компетентният съд по предявените искове? Как следва да постанови ПОС, кой е компетентният съд за разглеждане на споровете?
5. Допустими ли са предявените искове и могат ли да се съединят за общо разглеждане? Основателни ли са предявените искове, респ. основателно ли е възражението за частично погасяване по давност за иска по чл. 224, ал. 1 КТ?
6. Каква е правната природа на предявените искове и как се разпределя доказателствената тежест при тях? Как ще се определи размерът на обезщетенията, ако исковете бъдат уважени?
wild_rose1
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 24 Сеп 2012, 11:33

Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 12 госта


cron