начало

Правна уредба на споразуменията за избор на съд по граждански и търговски дела Правна уредба на споразуменията за избор на съд по граждански и търговски дела

СИО едноличен търговец

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


СИО едноличен търговец

Мнениеот ddhdh » 08 Ное 2013, 15:24

Колеги, развеждам един бивш едноличен търговец-не се е пререгистрирал в търговския регистър до края на 2012 г. и сега предприятието му-ЕТ- подлежи на ликвидация, но още не е започнала процедура.
Има недвижими имоти, които са придобити от ЕТ и са били включени в предприятието-сега съответно са негова лична собственост.
Въпроса ми е - тези имоти са ли СИО или не са СИО и при развод подлежат ли на делба по СК?

Благодаря ви за отговорите!
ddhdh
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 14 Ное 2011, 17:07

Re: СИО едноличен търговец

Мнениеот m_angelov » 08 Ное 2013, 16:07

По тази тематика има дори и тълкувателно решение на ВКС, някаде от около 2000 год. е.
Точно в него бе записано, че вещи, права върху вещи и парични влогове, придобити през брака от съпруга едноличен търговец (ЕТ) в резултат на търговската му дейност и включени в търговското предприятие, принадлежат само на него.
В този случай се прави изключение от правилото, че всичко придобито по време на брака е и на двамата съпрузи. Така ако по време на брака бъде купен имот или автомобил, той ще е общ. При това независимо на чие име е придобит. Дори и в нотариалния акт да е записано само името на съпругата, то и съпругът ще има 50 на сто от съответния имот.
Върховните съдии приемат, че предприятието на ЕТ е обособено от останало имущество на съпруга търговец, вкл. и от съпружеската имуществена общност. Според тях не е част от тази общност и придобитото от едноличната фирма при вкарване на печалбата обратно в дейността му. Същото се отнася и до имотите, придобити от ЕТ през брака чрез учредяване на право на строеж и задължение за изграждане на бъдеща сграда. Те също принадлежат само на търговеца.
Това означава, че всичко гореизброено си остава само за този съпруг, който е титуляр на едноличния търговец. Другият няма право на претенции - нито при развод по взаимно съгласие, нито при развод по исков ред. Просто имуществото на ЕТ не участва в деленето на съпружеската имуществена общност.
Така то не се вкарва нито сред имуществените отношения, които се уреждат примерно в споразумението за развод по взаимно съгласие, нито е обект на делбата, която следва исковия развод, както е и във вашият случай.
m_angelov
Младши потребител
 
Мнения: 33
Регистриран на: 24 Яну 2011, 11:23

Re: СИО едноличен търговец

Мнениеот ddhdh » 08 Ное 2013, 17:54

Благодаря Ви за отговора, но все пак какво става ако фирмата - едноличен търговец е закрита и вече я няма в правния мир.
Недвижимият имот сега преминава от фирмата с ЕИК на физическото лице с ЕГН.
Какъв е статута на точно този имот при новите обстоятелства
ddhdh
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 14 Ное 2011, 17:07

Re: СИО едноличен търговец

Мнениеот ddhdh » 08 Ное 2013, 18:01

Питам, защото нали и в тълкователното решение на ВКС е казано, че имуществото трябва да е включено в търговското предприятие и тогава не е СИО
ddhdh
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 14 Ное 2011, 17:07

Re: СИО едноличен търговец

Мнениеот Pause » 09 Ное 2013, 19:44

ddhdh написа:Питам, защото нали и в тълкователното решение на ВКС е казано, че имуществото трябва да е включено в търговското предприятие и тогава не е СИО


Именно затова винаги може да се изопачава като се казва ,че е уж за задоволяване на семейните нужди. :D
Аватар
Pause
Активен потребител
 
Мнения: 1615
Регистриран на: 29 Авг 2008, 16:14

Re: СИО едноличен търговец

Мнениеот bird_of_paradise » 09 Ное 2013, 21:12

ddhdh написа:Има недвижими имоти, които са придобити от ЕТ и са били включени в предприятието-сега съответно са негова лична собственост.

Попитахте и сам(а) си отговорихте- лична собственост са, поради което лисата на пререгистрация не се отразява на статута им и не ги прави придобити в режим на СИО.
Според мен, а вярвам ще се намери и някакъв съдебен акт, не подлежат на делба. Без оглед "изопачаването" 8) , което се предлага.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 32 госта


cron